Terapia stopy płasko- koślawej

Ćwiczenia na stopę płasko- koślawą muszą być przede wszystkim skuteczne. Co więc robić, żeby nie czekać w nieskończoność na efekty? Czy istnieje metoda, która potrafi skorygować tego typu wadę ?

Oczywiście, że tak 🙂 Mam na myśli trójpłaszczyznową terapię manualną wad stóp, którą stosuję u moich małych pacjentów i efekty są naprawdę spektakularne. Na czym polega sposób leczenia ?

Trójpłaszczyznowa terapia manualna opiera się na genetycznie zakodowanych sekwencjach ruchowych, które można zaobserwować już u 3-4 miesięcznego niemowlaka. Otóż maluchy układają swoje nóżki w zgięciu w stawie biodrowym i kolanowym, rotacji zewnętrznej i odwiedzeniu a stópki w supinacji, czyli skierowane podeszwą do siebie 🙂 W prawidłowo rozwijającej się stopie obserwujemy równoległe ułożenie obu łuków stopy.

Na podstawie wieloletnich obserwacji niemowlaków Barbara Zukunft- Huber, którą miałam okazję poznać osobiście, opracowała całą koncepcję terapii manualnej wad stóp.

Należy pamiętać, że same wkładki ortopedyczne nie rozwiążą problemu. Jest to jedynie bierne rozwiązanie, które nie przynosi oczekiwanych efektów, ponieważ nie angażuję do pracy żadnych mięśni, a jedynie daję podporę dla łuku podłużnego stopy po stronie przyśrodkowej. Po wyjęciu nogi z bucika, stopa wraca do swojej pozycji.

Trójpłaszczyznowa terapia manualna polega na ćwiczeniach, które wykonują rodzice w domu lub jeśli dziecko jest starsze ( od około 3 roku życia ) może ćwiczyć z rodzicem aktywnie napinając już poszczególne mięśnie.

Oto przykład chłopca :

zdjęcie po lewej – stopa płasko- koślawa, zdjęcie po prawej – prawidłowe ustawienie po kilku miesiącach terapii

Ćwiczenia na stopę płasko- koślawą

Im dziecko starsze, tym czas terapii może się wydłużyć. Oczywiście nie tylko wiek na znaczenie, ale również częstotliwość ćwiczeń , rodzaj wady oraz prawidłowe bandażowanie.

Ćwiczenia na stopę płasko- koślawą powinny kończyć się bandażowaniem, które dokładnie pokazuje fizjoterapeuta. Bandażowanie pozwala na utrwalenie tego, co uzyskaliśmy podczas ćwiczeń i tym samym pomaga szybciej uzyskać oczekiwany efekt.

Przykładowe ustawienie stopy z bandażem :

Ćwiczenia na stopę płasko- koślawą

Początkowo rodzice mogą mieć problem z bandażowaniem oraz samym zwijaniem bandaża, ale ćwiczenia czynią  mistrza 🙂 Z opinii rodziców wiem, że zarówno oni sami, jak i dzieciaczki, szybko przyzwyczajają się do rytuału ćwiczeń i bandażowania, także jest to kwestia zorganizowania sobie 15 – 20 minut dziennie .

mgr fizjoterapii  Magdalena Figiel

Zadzwoń 507-030-063 lub umów się na wizytę wypełniając formularz kontaktowy

 

 

 

 

 

 

Tagi: , , , , , , , , , , , ,