Rozstęp mięśni prostych brzucha –

do jakiego lekarza się udać, kiedy podejrzewasz u siebie rozejście mięśni prostych brzucha ?

Często pytacie mnie, co zrobić kiedy podczas samobadania wykryłyście rozstęp mięśni prostych brzucha do jakiego lekarza się wybrać, żeby potwierdzić diagnozę ?

Otóż jest kilka rozwiązań:

  • po pierwsze można udać się bezpośrednio do wykwalifikowanego fizjoterapeuty, który sam zbada i oceni wielkość rozstępu mięśnia prostego brzucha,
  • w celu potwierdzenia rozejścia, można również wykonać usg powłok brzusznych prywatnie lub na NFZ. O ile badanie prywatnie nie stwarza większych problemów, to usg brzucha na NFZ staję się już dłuższą przygodą 🙂

Aby wykonać usg brzucha w ramach nfz, należy udać się do lekarza rodzinnego. Wówczas lekarz rodzinny zbada lub nie, ale powinien dać skierowanie do chirurga, ponieważ nie może skierować bezpośrednio na usg. Dlatego ze skierowaniem do chirurga czekamy około 2 tygodni za wizytę. Następnie chirurg może Nam dać już skierowanie na usg powłok brzusznych.

Rozstęp mięśni prostych brzucha do jakiego lekarza

 

Na usg będzie już dokładnie widać, w jakim miejscu znajduje się rozstęp. Czy  występuje na całej długości kresy białej, czy jedynie na jej części ? Jaka jest szerokość rozejścia, która będzie opisana w milimetrach. Rozstęp mięśnia prostego brzucha zazwyczaj największy jest w okolicy pępka, czasami rozciąga się dodatkowo kilkanaście milimetrów powyżej oraz poniżej pępka.

Dodatkowo lekarz wykonujący usg, może określić czy kresa biała nie jest bardzo cienka, co grozi ewentualnie wystąpieniem przepukliny. Jeśli przepuklina już występuje, wówczas również będzie to widoczne i dokładnie opisane na usg.

Z wynikiem usg można udać się ponownie do chirurga lub do fizjoterapeuty. Wyspecjalizowany fizjoterapeuta pomoże dobrać odpowiednie ćwiczenia, które pomogą w zejściu się rozstępu. Chirurg albo będzie doradzał zabieg operacyjny, albo odeśle do fizjoterapeuty w celu rozpoczęcia ćwiczeń.

Z doświadczenia mogę powiedzieć/ doradzić, że zabieg operacyjny jest ostatecznością i naprawdę szczerze polecam spróbować ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty. Jeśli po pewnym czasie, nie będzie oczekiwanych efektów, operację można zrobić w każdej chwili, natomiast warto dać sobie szansę i często uniknąć interwencji chirurgicznej.

mgr Magdalena Figiel

Podejrzewasz u siebie rozstęp mięśnia prostego brzucha ? Nie wiesz jak wykonać badanie ?

Zapraszam na konsultację – zadzwoń 507-030-063

 

Tagi: , , , , , , , , , , , , ,