Spłaszczenie główki u niemowlaka

Spłaszczenie główki u niemowlaka  jest często zmartwieniem dla wielu mam.

Skąd się ono bierze, jakie są przyczyny oraz rodzaje zniekształceń.

Główka noworodka ulega spłaszczeniu wskutek przeciskania się przez kanał rodny kobiety podczas porodu. Przyjmuję ona wówczas kształt wydłużony i jest to zupełnie normalne w przypadku noworodków. Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie, mogą mieć główki nieco bardziej symetryczne, ponieważ nie przechodzą przez kanał rodny, więc ich kości czaszki nie są poddawane tego rodzaju uciskowi.

Jednak jest wiele niemowląt, które w starszym wieku, również posiadają różnego rodzaju zniekształcenia.

Wyróżnić możemy :

  • brachycefalię
  • plagiocefalię
  • dolichocefalię

 

Brachycefalia to rodzaj spłaszczenia główki u niemowlaka z tyłu, zdarza się, że tył głowy może być szerszy niż przód

Plagiocefalia czyli „skośno-głowie”, polega na spłaszczeniu głowy z tyłu po jednej stronie, powodując jednocześnie zniekształcenia twarzy. Patrząc na kształt główki dziecka z góry, widoczna jest asymetria uszu, jedno ucho znajduję się bliżej, drugie dalej. Na twarzy maluszka można zaobserwować różnice w wielkości i ułożeniu oczu.

Spłaszczenie główki u niemowlaka

Dolichocefalia to rodzaj spłaszczenia główki u niemowlaka po bokach. Głowa jest długa i wąska.

Za przyczynę zniekształceń podaję się między innymi pozycję dziecka podczas snu. Układanie noworodka tylko na plecach, może rzeczywiście prowadzić do wypłaszczenia potylicy. Jednak taka pozycja jest zalecana, żeby uniknąć nagłej śmierci łóżeczkowej dziecka. To może kłaść niemowlę na boku ? Ale układanie na boku może powodować asymetrię i niekorzystnie wpływa na stawy biodrowe, szczególnie na nóżkę górno-leżącą. Jak więc znaleźć odpowiednią pozycję do snu, żeby nie zaszkodzić ?

Noworodka zalecam kłaść na brzuszku 🙂 Wbrew powszechnej opinii jest to pozycja najbardziej korzystna dla maluszka.

Co jednak zrobić, kiedy główka już się zniekształciła ? Jeśli doszło do odkształcenia typu plagiocefalia, warto zbadać u dziecka zakresy ruchów głowy i stan mięśni w obrębie szyi i kręgosłupa. Często bowiem okazuję się, że dziecko utrzymuję regularnie skręt głowy, w kierunku spłaszczenia. Warto wówczas zacząć rehabilitację w celu wyrównania napięcia mięśni po obu stronach głowy. Należy pamiętać, że samo uregulowanie pracy mięśni, nie wpłynie na kształt główki, jednak symetria głowy i tułowia jest niezbędna do prawidłowego rozwoju i powinna być priorytetem.

mgr fizjoterapii Magdalena Figiel

Umów się na konsultację wypełniając formularz zgłoszeniowy lub zadzwoń 507030063

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,